SaraNextGen Study App [2023-24]
Last Updated On [03-11-2023]

A house wife uses a 100 W bulb 8 h a day , and an electric heater of 300 W for 4 h a day. The total cost for the month of June at the rate of 0.05 rupee per unit will be

a)

Rs 20

b)

Rs 25

c)

Rs 30

d)

Rs 30 paise 50


Question ID - 151266 :-

A house wife uses a 100 W bulb 8 h a day , and an electric heater of 300 W for 4 h a day. The total cost for the month of June at the rate of 0.05 rupee per unit will be

a)

Rs 20

b)

Rs 25

c)

Rs 30

d)

Rs 30 paise 50

1 Answer
5876 Votes
3537

Answer Key : (c) -

(c)

Since the unit of electrical energy is kilowatt hour (kWh),

So total number of units consumed is

(Because June has 30 days)

Total cost  Rs.



Next Question :

The depletion layer in the -  junction region is caused by

a)

Drift of holes

b)

Diffusion of charge carriers

c)

Migration of impurity ions

d)

Drift of electrons


View Topper Answer

We hope we have given the updated helpful answer / content for your query in an easily accessible format to help you in preparing adequately. We do offer free support materials, 11th maths guide 11th maths guide 12th maths guide 10th maths guide, also for all the classes books and guide to all the students who sign up for SaraNextGen. Apart from traditional textbook queries, we've got conjointly provided further high order level thinking issues, that are seemingly to be expected in boards and competitive exams. It includes conceptual queries, MCQs, Long and short answer type queries, etc. These Questions are designed to learn each student and academics by providing chapter-wise further issues focusing totally on testing conceptual information with applications. Here, we've got provided a number of the necessary ways in which within which the solutions of all the Questions will profit students of class 1 to 12. If you have any queries, drop a message to us and we will get back to you at the earliest.


SaraNextGen